جستجو
برچسب ها
پنیر پیتزا

پنیر پیتزا و همه چیز در مورد انواع آن + ویژگی‌های پنیر پیتزا

پیتزا یکی از غذاهای لذت‌بخش در دنیا می‌باشد. ماده اصلی برای پخت پیتزا، پنیر پیتزا می‌باشد. پنیرهای بر اساس ویژگی‌های خاص خود به چند نوع مختلف تقسیم می‌شوند. هر پنیر می‌تواند خصوصیات خود را داشته باشد.
این خصوصیات به نوع شیر مورداستفاده، رژیم غذایی که حیوانی که از شیر آن استفاده می‌شود، روش تهیه آن و رطوبت پنیر بستگی دارد.
همان‌طور که گفتیم پنیر پیتزا انواع مختلفی دارد.
اصلی‌ترین نوع پنیر پیتزا بر اساس شیر گاو می‌باشد.
این نوع پنیر معمولاً سفیدرنگ است مگر اینکه با توجه به نوع رژیم غذایی دام تغییر رنگ دهد. ازنظر بافت پنیر پیتزا یک نوع پنیر نیمه جامد می‌باشد.

همچنین بخوانید : بررسی انواع پیتزای ایتالیایی و مواد تشکیل‌دهنده هرکدام از آنها

پنیر پیتزا چیست؟

پنیر پیتزا به پنیر پرورده پاستوریزه گفته می‌شود. از این نوع پنیر برای تهیه پیتزا استفاده می‌شود. پنیر پیتزا به دو شکل صنعتی و سنتی وجود دارد که در شکل‌های ظاهری متفاوتی همچون ورقه‌ای و رشته‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرد.

دسته‌بندی پنیرها بر اساس میزان رطوبت:

پنیر پیتزا با رطوبت کم

رطوبت موجود در این نوع پنیرها حدود 13 تا 34 درصد می‌باشد. انواع پنیرهایی که در این دسته قرار می‌گیرند شامل پنیر دومان، پنیر پارمیجانو (پارمسان)، پنیر ریکوتای خشک، پنیر گجی توست، پنیر میزوست می‌باشند.

پنیر با رطوبت متوسط

این نوع پنیر دارای 34 تا 45 درصد رطوبت می‌باشد و شامل پنیر ادام، پنیر سفید فتا، پنیر سوئیس، پنیر چدار، پنیر لیقوان می‌باشد.

پنیر با رطوبت زیاد

پنیرهای با رطوبت زیاد 45 تا 55 درصد رطوبت دارند. پنیرهایی که در این دسته قرار می‌گیرند شامل موتزارلا، پنیر کممبر، پنیر محلی، پنیر پیتزا، پنیر آبی می‌باشند.

پنیرهایی با رطوبت خیلی زیاد

رطوبت موجود در این نوع پنیرها 80 تا 85 درصد می‌باشد و شامل پنیر کاتیج، پنیر ریکوتا، پنیر ایمپاستاتا، پنیر نوفشاتل، پنیر خامه‌ای است.

پنیر پیتزا چیست؟

انواع پنیر پیتزا

در ایران دو نوع پنیر پیتزا تولید می‌شود:

نوع اول: پاستافیلا (همان موزارلا) که همان پنیر پیتزای اصلی می‌باشد.

نوع دوم: پنیر پیتزای پروسس

پنیر پیتزای پروسس دارای چربی و پروتئینی است که منشأ لبنی دارد؛ مانند روغن کره، کازائین و کازئینات؛ اما اگر از نوع گیاهی باشد، منشأ چربی آن گیاهی و پروتئین آن لبنی می‌باشد.

به خاطر داشته باشید پنیر موزارلا از نوع کم‌چرب دارای 18 درصد چربی و در نوع پرچرب 22 درصد چربی، 17 درصد پروتئین و 1 درصد نمک می‌باشد.
پنیر پروسس دارای 15 درصد چربی، 18 درصد پروتئین و یک درصد نمک است. اگر پنیر پروسس دارای چربی گیاهی باشد، پروتئین آن 17 درصد خواهد بود.

در ادامه انواع پنیرها را بررسی می‌کنیم:

پنیر پیتزا پارمزان

نوعی پنیر سفید و قدیمی در ایتالیا می‌باشد که از شیر گاو تهیه می‌شود. دو نوع پنیر پارمزان وجود دارد. نوع اول کهن و نوع دوم جوان. پارمزان کهن طعمی بسیار عالی دارد و هزینه آن نیز بیشتر می‌باشد.
از پنیر پارمزان در سوپ‌ها، سس‌ها، خوراک‌های با برنج، پاستا ها و غذاهای داخل فر استفاده می‌شود.

چدار

پنیر چدار یک نوع پنیر انگلیسی می‌باشد که تکه های بریده شیر را روی هم قرار می‌دهند به همین دلیل به این اسم مشهور می‌باشد. چدار پنیری سفت است که از شیر گاو تهیه می‌شود و بهرنگ‌های زرد یا نارنجی می‌باشد.

بوترکیزه

بوترکیزه یک نوع پنیر آلمانی است که چرب بود و در انواع چربی‌های 40، 50 و 60 درصد تولید می‌شود. از این نوع پنیر برای غذاهای داخل فر استفاده می‌شود که طعم بسیار عالی دارد. همچنین می‌توان از آن در سالاد و یا به‌صورت ورقه‌ای برای صبحانه استفاده کرد.

توفو

پنیر توفو از شیر سویا تهیه می‌شود و اصلاً کلسترول ندارد. چربی توفو بسیار خوب است و خواص زیادی دارد و در اکثر رژیم‌هایی غذایی از این نوع پنیر برای صبحانه یا برای سالاد استفاده می‌شود.

پنیر پیتزا موتزارلا

پنیر موتزارلا یا موزارلا نوعی پنیر ایتالیایی می‌باشد که از شیر گاو یا گاومیش تهیه می‌شود. این پنیر بسیار کش می‌آید و در صبحانه، عصرانه و غذاهای پاستایی، لازانیا، سوپ و سالاد مورداستفاده قرار می‌گیرد.

فتا

این نوع پنیر در ایران تولید می‌شود که ریشه یونانی دارد. این پنیر شبیه پنیر لیقوان ایرانی می‌باشد. در سالاد های یونانی این پنیر به شکل مکعب‌های کوچک استفاده می‌شود. موارد استفاده دیگر از این پنیر در سالاد، غذاهای سرد و صبحانه می‌باشد.

گودا

گودا یک پنیر هلندی می‌باشد که از شیر خام تهیه می‌شده است. امروزه پنیر گودا از شیر پاستوریزه تهیه می‌شود که دارای 48 درصد چربی در ماده خشک می‌باشد. از پنیر گودا در غذاهایی که در داخل فر پخته می‌شوند استفاده می‌شود.

پروولون

پنیر پروولون دارای ظاهری با پوسته براق و طلایی رنگ می‌باشد. طعم‌های متفاوتی دارد و بسیار کش می‌آید. انواع مختلفی از آن وجود دارد مانند عطر دار یا بدون عطر، ملایم یا ادویه‌دار. این نوع پنیر به‌عنوان دسر و برای پخت غذا مناسب می‌باشد.

پنیر فیلا

فیلا یعنی کش‌دار بودن که نوعی پنیر پیتزای پروسس می‌باشد. خاصیت آن نسبت به پنیرهای دیگر بیشتر است. خاصیت ذوب بالایی دارد و راحت بر روی پیتزا کش می‌آید و آب نمی‌اندازد. این پنیر باید 5 دقیقه آخر پخت پیتزا به آن اضافه شود.
نگهداری از آن باید در یخچال معمولی در دمای 4 الی 8 درجه سانتی گراد باشد.

 

انواع پنیر پیتزا

ترکیبات پنیر پیتزا

ترکیبات پنیر پیتزا شامل موارد زیر می‌باشد:

 • انرژی
 • کربوهیدرات
 • قند ساده
 • چربی
 • فیبر رژیمی
 • پروتئین
 • کلسیم
 • فسفر
 • سدیم
 • پتاسیم
 • ریبوفلاوین
 • نیاسین
 • تیامین
 • فولات
 • سلنیوم

سعی کنید پنیر پیتزا را هم‌زمان با سبزیجات مصرف کنید تا مواد ناسالم آن کمتر جذب خون شود.

سخن پایانی

پنیر پیتزا از مواد اصلی پیتزا می‌باشد که طعم بی‌نظیری به آن می‌دهد. انواع مختلفی از پنیر پیتزا وجود دارد که با غذاهای با طبخ مختلف می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط
نقش پیتزا در فرهنگ و تغذیه

بررسی نقش پیتزا در فرهنگ و تغذیه

نقش پیتزا در فرهنگ و تغذیه نقش پیتزا در فرهنگ و تغذیه موضوع این مقاله می‌باشد. غذا پدیده‌ای برای برقراری …

بیشتر بخوانید
خمیر پیتزا نازک

خمیر پیتزا نازک و طرز تهیه آن

خمیر پیتزا نازک خمیر پیتزا نازک نوعی نان بوده که در طبخ همه پیتزاها مورداستفاده قرار می‌گیرد. آن‌ها می‌توانند هم …

بیشتر بخوانید
پیتزا سیسیلی

تاریخچه پیتزا سیسیلی و طرز تهیه آن

پیتزا سیسیلی پیتزا سیسیلی ازجمله غذاهای پرطرفدار در سراسر دنیا می‌باشد. طعم‌های مختلف پیتزا توانسته همه سلیقه‌ها و ذائقه‌ها را …

بیشتر بخوانید